Mizeria jest jednym z moich ulubionych dodatków do obiadu. Możemy się nią zajadać w okresie letnim, gdy mamy dostęp do świeżych ogórków, ale można także przygotować mizerię na zimę do słoików. Jest to naprawdę smaczna i ciekawa alternatywa!
Mizeria na zimę przepis
Ja do mojej mizerii na zimę dodałam koperek, jednak jeżeli za nim nie przepadacie to możecie go dodać mniej lub całkowicie pominąć. Taką mizerię na zimę można jeść od razu ze słoików albo można odlać zalewę i dodać do ogórków śmietanę. Możliwości jest kilka, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Mizeria przygotowana w poniższy sposób najlepiej smakuje po kilku dniach. Gorąco zachęcam was do wypróbowania poniższego przepisu na mizerię na zimę!
Mizeria na zimę – Składniki:
- 3 kg ogórków gruntowych średniej wielkości
- 1 pęczek koperku
- 2 łyżki soli
- 2 łyżki cukru
- 4 łyżki octu
Przepis na mizerię na zimę:
- Ogórki przełożyć do dużej miski z wodą i pozostawić je tak na kilka godzin. Jeżeli ogórki są świeże i były zbierane tego samego dnia to nie trzeba ich pozostawiać na ten czas. Kolejno ogórki obrać i pokroić w plasterki (jak na mizerię). Można ogórki zetrzeć na tarce do warzyw.
- Do dużej miski przełożyć pokrojone ogórki, a następnie wsypać sól i cukier. Wlać ocet. Całość razem dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Miskę z ogórkami odstawić na godzinę.
- Koperek umyć, osuszyć, drobno posiekać i dodać do pozostałych składników. Całość ponownie dokładnie wymieszać.
- Przygotować słoiki (ja użyłam 6 słoików o pojemności 1/2 litra). W tym celu należy je wyparzyć lub umyć w zmywarce.
- Ogórki wraz zalewą przełożyć do wcześniej przygotowanych słoików. Słoiki zakręcić.
- Dno dużego garnka wyłożyć bawełnianą ścierką i na niej ułożyć słoiki. Całość zalać wodą tak, aby sięgała do 3/4 wysokości słoików. Garnek przykryć, wstawić na gaz i doprowadzić do wrzenia. Od momentu zagotowania słoiki pasteryzować przez około 7 minut. Po upływie tego czasu słoiki ułożyć na blacie do góry dnem i pozostawić do całkowitego ostudzenia.
Polecam także mój przepis na: ogórki konserwowe.